Архів парафії

Збудуємо храм разом!

Вклади свою цеглину в новий храм Божий !


цеглина іменна

                                                    Наш банер 


                                                  Рекомендуємо


УПЦ Київський Патріархат: Офіційний веб-сайт — www.cerkva.info


Ікони з дерева

Підписка на новини

Введіть адресу Вашої поштової скриньки


Відписатися

Головна - Бібліотека - Життя святих - Грудень - Житіє святої Варвари

Житіє святої Варвари

Варвара була єдиною і улюбленою дочкою язичника Діоскора. Вважаючи що ніхто не гідний бачити красу його дочки Діоскор побудував високу вежу і замкнув туди Варвару. Він довірив Варвару здібним вихователькам і рабиням тому що її мати вже померла. Живучи у покоях, на високій вежі дівчина втішалася, дивлячись із її висоти на небесне і земне творіння Боже, на небесну ясність і на земну красу. Якось варвара запитала своїх виховательок:


- Чия рука створила все це?


А вони відповіли


- Все це створили боги.


Дівчина запитала:


-Які боги?


-Ті боги, золоті і срібні, - відповідали рабині, - яких вшановує твій батько; ці боги створили все що ти бачиш.


Почувши ці слова дівчина засмутилася і промовила сама до себе:


- Боги яких шанує мій батько створені людськими руками. Як же ці боги могли створити таку пресвітлу височінь і таку красу земну?


Одного разу коли Варвара довго дивилася на небо і була охоплена великим бажанням дізнатися, хто винуватець краси тієї небесної, і несподівано засяяло в її душі світло Божественної Благодаті. І вона промовила до себе:


-Мусить бути один Бог, Який не створений людською рукою, але сам має в собі буття і своєю рукою все творить.


Так юна отроковиця пізнала творця через його творіння.


Коли настала для Варвари пора заміжжя, батько піднявся на вежу і сказав, що багато хто хоче одружитися із нею. Варвара почувши про це зніяковіла і не хотіла навіть думати про одруження, рішуче відмовившись від заміжжя. Коли батько продовжив наполягати Варвара відказала:


- Батьку мій, якщо ти ще будеш ще говорити про це і будеш примушувати мене одружитися, то я сама позбавлю себе життя, і ти втратиш свою єдину дочку.


Почувши це Діоскор злякався і не став наполягати на своєму. Він думав що згодом зуміє вблагати її.


Незабаром після цього батько Варвари був змушений поїхати в далеку подорож. Він думав що Варвара заскучивши за ним, охоче потім упокориться його волі. Після того як Діоскор виїхав Варвара мала вільний вихід із житла, і говорила із ким бажала. Таким чином вона познайомилася із християнством.


Тим часом батько її повернувся з подорожі. Оглядаючи домашні споруди, він підійшов до знову вибудуваної лазні і, побачивши в стіні її три вікна, почав з гнівом сварити слуг і робітників, навіщо вони не послухалися його наказу і зробили не два, а три вікна. Ті відповідали:


- Не наша була на те воля, але - твоєї дочки Варвари, вона нам наказала влаштувати три вікна, хоча ми того не бажали.


Діоскор зараз покликав Варвару і запитав її:


- Навіщо ти веліла влаштувати у лазні третє вікно?


Вона відповідала:


- Три краще, ніж два, бо ти, батько мій, наказав зробити два вікна у відповідність, як мені здається, двом світилам небесним, сонцю, і місяці, щоб вони висвітлювали лазню, а я звеліла зробити і третє, в образ Троїчного Світу, бо у неприступного, невимовного, незаходимого і немерехтливий Світла Троїчного, Три Вікна, Якими просвічується кожна людина, що приходить у світ.


Батько прийшов в замішання від нових, по істині чудових, але для нього незрозумілих, слів дочки. Привівши її до того місця купальні, де був зображений на камені перстом святої Варвари хрест, якого він ще не розглянув, Діоскор став запитувати її:


- Що таке ти говориш? Яким чином світло трьох вікон просвічує кожну людину?


Свята відповідала:


- Вислухай уважно, батько мій, і зрозумій, що я кажу: Отець, Син і Святий Дух, Три Особи Єдиного в Трійці Бога, що живе у світлі неприступному, просвітлюють і оживляють всяке дихання. Для того я і веліла влаштувати в лазні три вікна, щоб одне з них зображувало Отця, інше Сина, третє - Духа Святого, так щоб і самі стіни прославляли Ім'я Святої Трійці.


Потім показавши рукою на хрест, зображений на мармурі, вона сказала:


- Я також зобразила і знак Сина Божого: за вподобанням Отця та сприянням Святого Духа, для порятунку людей, втілився Він від Пречистої Діви і волею постраждав на хресті, зображення якого ти бачиш. Накреслила я тут знамення хреста для того, щоб сила хрещена відганяла звідси всю силу бісівську.


Це і багато іншого говорила ще премудра діва жорстокосердя своєму батькові про Святу Трійцю, про втілення і страждання Христове, про силу хреста та інших таємниці святої віри, - чим привела його в страшну лють.


Діоскор запалився гнівом і, забувши природну любов до доньки, витягнув свій меч і хотів пронизати її, але вона звернулася до втечі. З мечем у руках Діоскор погнався за нею, як вовк за вівцею. Він вже наздоганяв непорочну вівцю Христову, в той час як шлях несподівано загородила їй кам'яна гора. Свята не знала, куди втекти від руки й меча батька, або краще сказати - мучителя свого; вона мала одне тільки притулок - Бога, у якого і просила допомоги і захисту, звівши до Нього душевні і тілесні очі. Всевишній скоро почув рабу Свою і попередив її Своєю допомогою, звелівши кам'яній горі розсістися перед нею надвоє, як колись перед первомученіцей Теклею, коли вона втекла від розпусників. Свята діва Варвара втекла в утворену розколину, і негайно скеля зімкнулась за нею, давши святий вільний шлях на верх гори. Піднявшись туди, вона сховалася там в одній печері. Жорстокий і завзятий Діоскор, не бачачи перед собою біжить дочки, здивувався. Дивуючись, яким чином вона зникла з очей його, він шукав її старанно довгий час. Обходячи гору і розшукуючи Варвару, побачив він на горі двох пастухів, що пасуть стада овець. Пастухи ці бачили, як свята Варвара піднялася на гору, і зникла в печері. Підійшовши до них, Діоскор запитав, чи не бачили вони втекла дочка його. Один з пастухів, людина жалісливий, бачачи, що Діоскор виконаний гніву, не захотів видати невинну дівчину, і сказав:


- Я не бачив її.


Але іншою, мовчки, вказав рукою на те місце, де свята ховалася. Діоскор кинувся туди, а пастуха, який видав святу, спіткала на тому ж місці страту Божого: сам він перетворився на кам'яний стовп, а вівці його - у сарану.


Знайшовши в печері свою дочку, Діоскор став безжально бити її, кинувши її на землю, він топтав її ногами і, схопивши за волосся, потягнув до свого будинку. Потім він уклав, в тісному, темної хатині, замкнув двері і вікна, доклав друк, поставив варту, і морив голодом і спрагою укладену. Після того, Діоскор відправився до правителя тієї країни Мартіану і розповів йому все про свою дочку і повідав, що вона відкидає їх богів і вірує в Розп'ятого.


Діоскор просив правителя, щоб той, погрозою різних мук, схилив її до віри батька. Потім він вивів святу з ув'язнення, привів до правителя і віддав у його руки, кажучи:


- Я відмовляюся від неї, тому що вона відкидає богів моїх, і якщо вона не звернеться до нас знову й не поклониться їм зі мною разом, то не буде мені дочкою, а я не буду їй батьком: муч її, державний правитель, як буде завгодно твоєї волі.


Побачивши перед собою дівчину, правитель здивувався надзвичайною її красі і став говорити з нею лагідно і ласкаво, вихваляючи красу і шляхетність її. Він вмовляв її не відступати від древніх батьківських законів і не противитися волі батька, але поклонитися богам і у всьому слухатися свого батька, щоб не втратити права отримати в спадщину всі його маєток. Але свята Варвара, викривши мудрою промовою марноту язичницьких богів, сповідався й прославляла Ім'я Ісуса Христа і відрікалася від усієї суєти земної, багатства і мирських утіх, прагнучи до благ небесним. Правитель все ще продовжував переконувати її не безчестити свого роду і не губити прекрасною і квітучою молодости. Нарешті, він сказав їй:


- Пожалій себе, прекрасна діва, і поспіши з ретельністю принести разом з нами жертву богам, бо я милосердний до тебе і хочу пощадити тебе, не бажаючи зрадити таку красу на муки й рани, якщо ж не послухаєш мене і не скоришся, то змусиш мене , хоча б проти моєї волі, жорстоко тебе мучити.


Свята Варвара відповідала:


- Я завжди приношу Богові моєму жертву хвали і хочу сама бути Йому жертвою, бо Він Єдиний є істинний Бог, Творець неба і землі і всього, що на них, а твої боги - ніщо і нічого не створили, як бездушні і бездіяльне, вони самі - справа рук людських, як каже пророк Божий: "А їх ідоли - срібло і золото, діло рук людських. Бо всі боги народів - ідоли, а Господь створив небеса" (Пс. 113, 12; Пс. 95, 5). Ці пророчі слова я визнаю і вірую в Єдиного Бога, Творця всього, а про ваших богів сповідую те, що вони хибні і що марна ваша надія на них.


Розгніваний такими словами святої Варвари, правитель негайно наказав оголити її. Це перше мука - стояти нагою перед очима багатьох чоловіків, без сорому і наполегливо дивляться на оголене тіло незаймане, - було для цнотливою і чистою діви стражданням більш тяжким, ніж самі рани. Потім мучитель велів покласти її на землю і сильно бити воловими жилами довгий час, і земля обагрила її кров'ю. Припинивши, за наказом правителя, бичування, мучителі стали, посилюючи її страждання, терти рани святої діви волосяницю і гострими черепками. Проте всі ці муки, що кинулися сильніше бурі і вітру на храм юного і слабкого дівочого тіла, не похитнули міцною у вірі мучениці Варвари, бо віра була заснована на камені - Христі Господі, заради Якого вона з радістю терпіла такі тяжкі страждання.


Після того правитель велів укласти її до в'язниці, поки не придумає для неї найжорстокіших мук. Ледве жива від тяжких катувань, свята Варвара зі сльозами молилася в темниці коханого Женихові своєму, Христа Бога, щоб Він не залишив її в таких тяжких стражданнях, і говорила словами Давида: "Не покинь мене, Господи, Боже мій, не відступи від мене. поспіши мені на допомогу, Господи, рятівник мій! " (Пс. 37, 22-23). Коли вона так молилася, опівночі осяяв її велике світло; страх і разом радість відчула свята в серці своєму: до неї наближався Нетлінний Наречений її, бажаючи відвідати Свою наречену. І ось Сам Цар Слави з'явився їй в невимовній славі. О, як зраділа вона духом і яку відчула на серці солодкість, коли побачила Його! Господь же, з любов'ю поглядаючи на неї, сказав їй Своїми улесливо вустами:


- Дерзай, наречена Моя, і не бійся, бо Я з тобою, Я охороняю тебе, Я бачу на подвиг твій і полегшую твої хвороби. За твої страждання Я приправляв тобі в Моїй небесному чертозі вічну нагороду, отже, зазнає до кінця, щоб незабаром насолодитися вічними благами в Царстві Своїм!


Слухаючи словесам Господа Христа, свята Варвара, як віск від вогню, танула від бажання з'єднатися з Богом і, як річка під час розливу, була сповнена любов'ю до Нього. Утішивши кохану наречену Свою Варвару і насолода її Своєю любов'ю, найсолодший Ісус зцілив її і від ран, так що не залишилося й сліду їх на її тілі. Після того Він невидимий, залишивши її в невимовній духовної радості. І перебувала свята Варвара в темниці, мов на небі, палаючи, подібно серафимами, любов'ю до Бога, славословлячи Його серцем і вустами і віддаючи подяку Господу за те, що Він не погордив, але відвідав рабу Свою, стражденну заради Імені Його.


Жила в тому місті якась дружина, на ім'я Юліанія, віруюча в Христа і богобоязливі. З тієї пори, як свята Варвара була схоплена мучителями, Іуліанія стежила за нею здалеку і дивилася на її страждання, а коли свята була кинута в темницю, припала до вікна темниці, дивуючись з того, що така юна діва, в самому розквіті юності і краси, знехтувала батька свого, весь рід, багатство і всі блага і втіхи світу, і не пощадила свого життя, але з ретельністю поклала її за Христа. А бачивши, що Христос зцілив святу Варвару від ран, вона побажала і сама постраждати за Нього, і стала готуватися до такого подвигу, молячись Подвигоположник Ісусу Христу, щоб Він послав їй терпіння в стражданнях. З настанням дня, свята Варвара була виведена з темниці на нечестивий суд для нового катування; Іуліанія видали слідувала за нею. Коли свята Варвара стала перед правителем, він і що з ним з подивом побачили, що діва абсолютно здорова, світла особою і прекрасна ще більше, ніж раніше, а на тілі її немає ніяких слідів понесених нею ран. При вигляді цього, правитель сказав:


- Бачиш, дівчино, як піклуються про тебе наші боги? Вчора ти була жорстоко розтерзаний і знемагали від страждань, а нині вони зовсім тебе зцілили і дарували тобі здоров'я. Будь же вдячна за таке їх благодіяння - вклонися їм і принеси жертви.


Свята відповідала:


- Що ти кажеш, правитель, ніби зцілили мене твої боги, які самі сліпі, німі і бездушні. Вони не можуть дарувати ні сліпим прозріння, ні німим слова, ні глухим - слух, ні кульгавим - здатність ходити, вони не можуть зцілювати хворих, ні воскрешати мертвих: як же могли вони зцілити мене, і за що їм поклонятися? Зцілив мене Ісус Христос, Бог мій, Котрий лікує всілякі хвороби і мертвим подає життя, Йому я з вдячністю поклоняюся і себе приношу Йому в жертву. Але розум твій засліплений, і ти не можеш бачити Цього Божественного Цілителя що негідний того.


Така мова святої мучениці призвела правителя в лють: він наказав повісити мученицю на дереві, стругати тіло її залізними кігтями, обпалювати запаленими свічками ребра її і бити по голові молотом. Свята Варвара змінювалася мужньо всі ці страждання. Від таких мук неможливо було б залишитися в живих не тільки їй, юної тій дівчині, але навіть і сильному чоловікові, але вівцю Христову зміцнювала невидимо сила Божа.


У натовпі народу, який дивився на муки святої Варвари, стояла і Іуліанія. Дивлячись на велике страждання святої Варвари, Іуліанія не могла втриматися від сліз і дуже плакала. Сповнившись ревнощів, вона піднесла голос з народу і почала викривати немилосердного правителя в нелюдське мучительства і хулити язичницьких богів. Негайно вона була схоплена і на питання про те, якою вона віри, оголосила, що вона - християнка. Тоді правитель наказав мучити її так само, як Варвару. Іуліанія була повішена разом з Варварою, і її стругали залізними гребенями. А свята великомучениця Варвара, бачачи це, і відчуваючи сама муки, звела погляд свій горі, до Бога, і молилася:


- Боже, нирки й серця людські, Ти знаєш, що я всю себе принесла Тобі в жертву і віддала себе у владу Твоєї всесильної Правиці, прагнучи до Тебе, і люблячи Твої святі заповіді. Не залиш мене, Господи, але милостиво зглянься на мене і на сострадальніцу мою Іуліанії, зміцни нас обох і дай нам сили зробити справжній подвиг: "Дух бадьорий, плоть же немічна" (Мф. 26, 41; Мк. 14, 38).


Так молилася свята, і небесна допомогу до мужнього терпінню страждань невидимо подавалася мученицям. Після цього мучитель велів відрізати в обох груди. Коли це було виконано і страждання мучениць посилилося, свята Варвара, знову звівши очі до лікарів і цілителя своєму, заволала: "Не кидай нас від Тебе, Христе, і Духа Твого Святого не відніми від нас, поверни нам, Господи, радість спасіння Твого , і духом підтримай нас у любові Твоїй! " (Пс. 50, 13-14).


Після таких мук, правитель велів відвести святу Іуліанії в темницю, а святу Варвару, для великого наруги її, водити нагою по місту, із знущаннями і побоями. Свята діва Варвара, покриваючись соромом, як би одежу, заволала до коханого Женихові своєму Христу Богу:


- Боже, одягає небо хмарами і землю імлою, як пелюшки, повиває, Ти - Сам, Цар, покрий наготу мою, і милість, щоб очі безбожних не бачили тіла мого і щоб не до кінця була висміяна раба Твоя!


Господь Ісус Христос, що дивилася понад зі всіма Своїми святими ангелами на подвиг раби Своєї, негайно поспішив до неї на допомогу і послав до неї світлого ангела з светозарную одежею, покрити наготу святої мучениці. Після того кривдники не могли вже більше бачити оголеного тіла мучениці, і вона назад була приведена до мучителя. Після неї водили по місту, також нагою, святу Іуліанії. Нарешті, мучитель, бачачи, що не може відвернути їх від любові до Христа і схилити до ідолопоклонства, засудив обох на усікання мечем.


Діоскор, жорстока батько Варвари, так запеклий був від диявола, що не тільки не поскорбел, при вигляді великих мук своєї дочки, але й не посоромився навіть бути її катом. Схопивши свою дочку і тримаючи в руці оголений меч, Діоскор спричинив її до місця страти, яка була призначена на одній горі, за містом, а один з воїнів вів за ними святу Іуліанії. Коли вони йшли, свята Варвара так молилася Богу:


- Безначальний Боже, простягнувши небо, як покрив, і заснував на водах землю, повеліває сонцю Своєму сяяти на благих і злих, і спадають дощ на праведних і неправедних, і почуєш, і нині молиться Тобі рабу Твою, почуй, о Царю, і подай благодать Свою всякому людині, яка буде згадувати мене і мої страждання, та не наблизиться до нього раптова хвороба і нехай не викраде його ненавмисна смерть, бо Ти знаєш, Господи, що ми - плоть і кров і творіння пречистих Твоїх рук.


Коли вона так молилася, почувся із неба голос, що закликав її з Іуліанії в гірські селища і обіцяв їй виконання просимого. І йшли на смерть обидві мучениці, Варвара і Юліанія, з великою радістю, бажаючи швидше звільнитися від тіла і постати перед Господом. Дійшовши до призначеного місця, вівця Христова, Варвара схилила під меч свою голову і була усічена руками немилосердного свого батька і виповнилося сказане в Писанні: "зрадить на смерть батько дитя" (Мф. 10, 21; Мк. 13, 12). Святу ж Іуліанії обезголовив воїн. Так вчинили вони свій подвиг. Святі душі їх радісно відійшли до свого Жениха-Христу, зустрінуті ангелами і з любов'ю прийняті Самим Владикою. Це було в 306 році.

Діоскора і правителя Мартіан раптово спіткала кара Божа. Негайно по вчиненні страти той і інший були вбиті грозою, і тіла їх блискавка спалила на попіл.


У тому місті жив один благочестивий чоловік, на ім'я Галентіан. Взявши чесні мощі святих мучениць, він приніс їх у місто, поховав з належною честю і влаштував над ними церква, в якій багато було зцілень від мощей святих мучениць, молитвами і благодаттю Отця і Сина, і Святого Духа, Єдиного в Трійці Бога. Йому ж слава на віки. Амінь.Про чесні мощі великомучениці ВарвариЗгодом чесні мощі святої великомучениці Варвари були перенесені з Греції до Русі, до Києва, коли, після освіти руської землі святим хрещенням, руські князі перебували в особливо близьких і дружніх відносинах з грецькими царями і брали собі в дружини їх сестер і дочок. Під час таких близьких і дружніх відносин між грецькими і російськими правителями Київ і отримав з Греції безцінний дар - цілющі мощі святої великомучениці Варвари, як про це розповідає сказання, написане в 1670 р. ігуменом Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря, ієромонахом Феодосієм Сафонович, чоловіком гідним довіри .


Першою дружиною великого князя Київського Святополка Ізяславича, якого нарекли у святому хрещенні Михайлом, була грецька царівна Варвара, дочка візантійського імператора Олексія Комнена. Перед своїм від'їздом з Царгорода на Русь, царівна Варвара впросила свого батька дарувати їй мощі святої великомучениці Варвари, які й привезла з собою до Києва. Чоловік її, великий князь Михайло, збудувавши у 1108 р. в Києві кам'яну церкву в ім'я святого Архістратига Михаїла, покровителя свого, з честю поклав у ній святі мощі великомучениці. Під час навали на Руську землю татарського хана Батия, мощі святої великомучениці були заховані церковнослужителями в таємному місці під сходами кам'яних сходів, що вела на верх храму. Через багато років після Батиєвого погрому, чесні мощі, по благоізволенію Божу, були знайдені, вийняті з-під спід, і відкрито покладені з честю в тому ж храмі.


У 1644 р. при великому ревнителів православ'я Київському митрополита Петра Могили Київ відвідав канцлер польського королівства Георгій Оссолінський. Прийшовши до церкви Михайлівського монастиря для поклоніння чесним мощам великомучениці Варвари, він розповів наступне:


- Я маю глибоку віру в допомогу святої великомучениці Варвари, бо багато свідчать, що той, хто вручає себе її заступництва, не помре без покаяння і причастя Божественних Тайн. Я був у Римі і в західних країнах і скрізь запитував, де знаходяться мощі святої великомучениці Варвари, на Заході чи на Сході. Мені сказали, що на Заході не знаходиться мощей святої великомучениці, немає їх також і на Сході, як стверджують колишні там, але що вони перебувають у тутешніх країнах. Нині вірую, що саме тут в Києві знаходяться справжні мощі святої великомучениці Варвари.


Вклонившись з старанної молитви святим мощам і з благоговінням поцілувавши їх, канцлер просив, щоб йому дана була якась частина цих святих мощей. Задля його великої віри, йому була дана частина перста правої руки святої великомучениці, яку він і прийняв з великою вдячністю.


У 1650 р., за митрополита Київському Сильвестра Косова, литовський гетьман князь Януш Радзивілл узяв приступом місто Київ. За його бажанням, йому дано дві частини мощей святої великомучениці Варвари, взяті від персів і від ребра. Частина від персів великомучениці гетьман віддав своїй дружині, княгині Марії, благочестивої доньки Молдовлахійського господаря Василя. Коли ж Марія померла, то що зберігалася у неї частину мощей дісталася київському митрополиту Йосипу Тукальського і була принесена ним в місто Канів, а по його смерті була перенесена в місто Батурин, де й нині спочиває у монастирі святого Миколи Чудотворця і, благоговійно шанована, виливає чудові зцілення. Іншу ж частину від ребра великомучениці той же князь Радзівілл послав у дар Віленському католицького єпископа Георгію Тишкевичу, виконуючи його бажання і пильні прохання. Прийнявши цей дар, єпископ зберігав його з честю в своїй палаті в багато прикрашеному ковчезі. Через деякий час, будинок єпископа згорів, але ковчег з частиною мощів святої великомучениці Варвари залишився цілий і неушкоджений. Дізнавшись про це, всі прийшли у велике здивування і прославили Бога й святу великомученицю Варвару. Звістка про це чудо була принесена в Михайлівський монастир у 1657 р. А за рік перед цим, у 1656 р., був у Києві Антіохійський патріарх Макарій. З великою вірою і любов'ю та зі сльозами він вклонився чесним мощам святої великомучениці і повідав наступне:


- У моїй патріархії, недалеко від Антіохії, є місто Іліополь, в якому постраждала свята великомучениця Варвара. Коли я там розпитував про її святих мощах, то мені сказали, що з глибокої давнини їх немає не тільки там, але й ні в іншому будь-якому місці на сході, але що вони перебувають в Руській землі, яка деякими називається країною варварською. Нині безсумнівно вірую, що тут спочивають істинні мощі святої великомучениці.


Патріарх ретельно просив, щоб йому дана була частина від цих святих мощей. Його прохання було виконано Київським митрополитом Сильвестром, і патріарх прийняв частину святих мощей з великою радістю і подякою.


Багато чудес і зцілень від святих мощей великомучениці відбулося і відбувається в Михайлівському Золотоверхому монастирі. Чудотворення сильніше гучних труб промовляти всьому світу і всіх запевняють в істинності мощей та благодатній силі, через них діючої. Про деякі з цих чудес запропонуємо тут короткі розповіді.


Архієпископ Чернігівський Лазар Баранович ще перш, ніж зайняв єпископську кафедру, з 1640 р. працювала над говорить Слово Божого. Проповідуючи, між іншим, у свято святої великомучениці Варвари при чесних її мощах, він з глибокою вдячністю і розчуленням прославив диво свого зцілення від тяжкої хвороби, отримане від тих святих мощей. І, невпинно прославляючи це чудо, повідав про нього у своїй книзі "Праці святкові", надрукованій в 1674 р., наступне: "Одержимий тяжкою хворобою, я не звертався ні до якого іншого лікаря, але вдався з благанням до мощей святої великомучениці Варвари, з вірою пив воду, в якій була вмочить рука великомучениці, і чаша цієї води була мені на спасіння ".


Настоятель Свято - Михайлівського Золотоверхого Київського монастиря, ієромонах Феодосій, оповідає, що коли він, з благословення Київського митрополита Сильвестра Косова, в 1655 р. прийняв начальство над обителлю, то в той рік прийшов до нього якийсь громадянин Слуцький і приніс йому зроблену зі срібла руку , яку і просив повісити при мощах святої великомучениці Варвари. Коли ж прийшов запитали, для чого він це зробив, він відверто розповів наступне:


- Рука моя була вражена тяжкою хворобою, і так була скорчена, що я не міг навіть розігнути її. Страждаючи такою бити хворобою, я згадав про чудеса, що виникають від чесних мощей святої великомучениці Варвари. Я помолився святої великомучениці про зцілення моєї руки і дав обітницю йти на поклоніння її святим мощам. І ось, допомогою святої Варвари, скорчена рука моя зцілилася, я ж, виконуючи свою обітницю, прийшов сюди з подякою і цю срібну руку, на знак зцілення моєї руки, приніс до святих мощей великомучениці.


Той же Феодосій оповідає, що в 1660 р. під час була тоді міжусобної війни, він глибоко засмучений за убозтва свого монастиря і про небезпеки для здоров'я і життя. Одного разу під час сну він побачив, що стоїть при мощах святої великомучениці Варвари і бачить, що раку її повна оливи. Свята великомучениця йому сказала:


- Не турбуйся, я з вами.


Прокинувшись, він став міркувати про колишнього йому бачення і, згадавши, що у Святому Письмі єлей означає милість, сказав собі:


- Рака, наповнена оливою, в якому я бачив лежить великомученицю, є знаменням того, що за її святим молитвам в монастирі не буде більше злиднях і лих.


Так і сталося насправді.


У 1666 р., різдвяним постом, в який і святкується пам'ять святої великомучениці, два воїни, на ім'я Андрій і Феодор, задумали викрасти знаходилося на мощах великомучениці дорогоцінну прикрасу. Прийшовши вночі в монастир, вони зламали південні двері Михайлівської церкви і кинулися до мощей святої Варвари. Коли вони наблизилися до її чесної раку, раптово вдарив страшний грім, і від раки святої на них посипалися вогненні іскри. У страху злодії попадали на землю як мертві, і один з них відразу ж оглух, а інший зійшов з розуму. Прийшовши трохи в себе, оглухлі, пізнавши на собі кару Божу і святої великомучениці, вивів свого божевільного товариша з церкви, зачинив знову церковні двері і, нічого не взявши, повернувся додому. Це чудо через сім днів з жалем серця сповідав сам оглухлі перед своїм духовним батьком, ієромонахом Симеоном, прийшовши в Михайлівську церкву разом зі своїм товаришем. Духівник наставив їх, наскільки міг, принести справжнє покаяння і відпустив їх з надією на допомогу і зцілення від святої великомучениці. Після того Симеон, приступаючи до здійснення божественної літургії перед святим вівтарем повідав про те, що трапилося настоятелю своєму ігумену Феодосію.


У 1669 р. 12 серпня один воїн, прийшовши до церкви до чесних мощей святої великомучениці Варвари, вклонився їм з великим благоговінням і, воздохнув, повідав паламаря і багатьом іншим наступне:


- Великого і чудесного заступництва святої великомучениці я сподобився. Одного разу, перебуваючи у полку, поїхав я з іншими товаришами на сінокіс, і ось напали на нас татари і всіх моїх товаришів узяли в полон, врятувався один тільки я. Коли я дякував Богові за своє визволення і шкодував про своїх товаришів, стала мені свята діва Варвара точно в такому ж одязі і вінці, як вона лежить тут, і сказала мені: "Знай, що я мучениця Варвара, яка звільнила тебе від татар". І ось я прийшов сюди до святих її мощей, щоб подякувати її за чудесне заступництво, а вам розповісти про це чудо.


У наступному 1670 один киянин, на ім'я Іван, колишній спершу простою людиною, а згодом і бурмистром, захворів на пропасницю. Довго страждаючи цією недугою, він згадав про святій великомучениці Варварі, яка подає чудесні зцілення від своїх чесних мощей. Не маючи сили, через хворобу, встати з ліжка і дійти до церкви, він з вірою у зцілення послав у Михайлівський монастир, просячи, щоб йому дали води, оливи на раку святої Варвари. У той же час сам він лежав у такому страшному спеку, що мова його ссохся. Домашні радили йому випити чого-небудь, щоб охолодити жар. Але він відповідав:


- Хоч би мені довелося і померти, я не буду пити нічого до тих пір, поки не буде принесена вода з руки святої великомучениці.


Так велика була віра його до святої великомучениці. Коли ж була принесена від її святих мощей вода, Іоанн прийняв її з радістю і, з вірою помолившись, випив. Негайно ж він міцно заснув, тоді як раніше зовсім не міг спати. І ось уві сні він побачив, ніби він у церкві святого архістратига Михаїла, і прекрасна дівчина говорить йому:


- Чи знаєш ти, хто я?


Коли він відповів, що не знає, дівчина знову сказала:


- Знай же, що я - мучениця Варвара. Багато є людей, які не вірують, що в Михайлівському монастирі спочивають нетлінні мощі мої. Переконайся тепер сам в істинності моїх мощей і проповідуй всім, щоб вони вірували цього, на ознаку ж цього відтепер будь здоровий.


Це сказавши, вона сама лягла у своїй, що стоїть на прикрашеному місці, раку, а Іоанн, негайно ж, прокинувшись, відчув себе абсолютно здоровим і як би не хворіли ніколи. Вчинивши подяку і святу Варвару, він повідав не тільки старшому своєму братові - ігуменові Михайлівського монастиря Феодосію, але і всім, про чудесне своє зцілення з допомогою святої великомучениці і про свідчення її про істинність її мощей.


Слід тут також згадати і про лівій руці святої великомучениці, з давніх років не знаходиться при її нетлінному тілі: вона була залишена в Греції. Після багатьох років, при Київському митрополиті Петрові Могилі, вона принесена була до Польщі переселився туди греком Мозелем. Він походив з царського роду Кантакузен і був майстерним учителем лікарської науки. Принесена ним рука була покладена в спорудженої їм кам'яної братської церкви на честь Воздвиження Хреста Господнього, у Волинському місті Луцьку. Через багато років, при православному єпископі Луцькому Гедеона (з роду князів Четвертинських), колишньому згодом митрополитом Київським, євреї обікрали Луцьку церква, і ту святу руку, що лежала в срібному ковчезі, викрали разом з інших церковних начинням і кинули в розпалене винокурню піч, де вона, весь день і всю ніч палім вогнем залишилася очищена. Побачивши це, безбожні викрадачі вийняли з печі розпалений чудово неушкоджену святу руку і таємно вночі намагалися зруйнувати її залізними молотами і, після наполегливих праць подрібнивши її на малі частини, знову кинули в ту ж палаючу піч.


Чудовими долями Божими, це злодіяння безбожних євреїв було незабаром виявлено ретельно розслідуванням совершившейся крадіжки і свідченням сусідів, що вони чули вночі стукіт молотів. Піддані тортурам, викрадачі не хотіли зізнатися у своєму злочині. Тоді допрашивающим прийшла благочестива думка вигребти з печі попіл і просіяти його через решето. Негайно виявилися малі частки сокрушенной руки великомучениці, там же знайшли і коралове прикраса колишнє на тій руці, яка не звернулося в попіл, але тільки від вогню побіліло. Після цього і самі безбожні євреї, знову піддані тортурам, зізналися у своєму злочині. З дозволу єпископа Гедеона, свята рука великомучениці, скрушно лиходіями, вкладена була, з усіма знайденими частками її і коралами, в благоліпний ковчег, навмисне для цього влаштований. Цей ковчег із хресним ходом і свічками у супроводі всього освяченого собору і безлічі народу з честю був внесений в Луцьку соборну церкву святого Іоанна Богослова. Через кілька років єпископ Гедеон, переселяючись, внаслідок гоніння на православ'я, з Луцька в Малоросію, привіз з собою, і той ковчег з роздробленою святою рукою великомучениці Варвари. Коли він був поведений на престол Київської митрополії, тоді і святу руку ту, в тому ж ковчезі, з належною честю поклав у вівтарі соборної церкви Київської митрополії на честь святої Софії - Премудрості Божої, де вона і нині благоговійно шанується.Мощі святої великомучениці Варвари знаходяться у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.


Крім того, частина мощів св. великомучениці Варвари - палець - зберігається в Москві, в церкві імені св. великомучениці, на Варварка, є також наАфоні деякі частини мощей святої Варвари. До вищенаведеним чудесам по молитовному заступництву її має додати і чудеса пізнішого часу. Так по чудовому заступлення її в 1710 р. під час більше десяти місяців лютувала і страшно спустошуючої Київ і всю Малоросію чуми - смертоносна зараза не торкнулася Золотоверхого Свято-Михайлівського монастиря, де спочивають мощі святої Варвари, і ні один із ченців обителі не помер від цієї хвороби, хоча ворота монастиря і були постійно відкриті для всіх бажаючих молитовного розради. Те ж благодатне і чудесне заступництво було явлено святої Великомучениці Варвари і в 1770 р. при вдруге спустошила південну Росію чумі, і кілька разів у наш час при холерних епідеміях. Щорічно - 4 грудня - у день, присвячений святкуванню святої великомучениці, її чесні мощі урочисто обносяться навколо церкви Михайлівського монастиря при великій кількості народу. На початку XVIII ст. Київським митрополитом Іоасафом Кроковським (1708-1718 рр..) Складено акафіст св. великомучениці Варвари, який і понині співається перед св. мощами. За народним віруванням, св. великомучениці Варварі дана від Бога особлива благодать - рятувати від несподіваної і марною смерті, від мору, і інших раптових лих. Таке вірування грунтується почасти на самому житийном оповіді про неї, за яким вона благала Бога рятувати від раптової хвороби і трагічної смерті кожного чоловіка, хто буде молитовно згадувати її та її страждання, почасти - на вищенаведених чудеса її у Свято-Михайлівському монастирі під час епідемічних хвороб . У римо-католицьких церквах св. Варварі приписується, окрім дару рятувати від раптової та насильницької смерті, ще дар рятувати від бурі на морі і від вогню на суші, вона вважається католиками також покровителькою артилерії.КанонізаціяПісля утвердження християнства в Римській імперії мощі святої Варвари вшановувалися в місті Іліополі Фінікійському, де вона постраждала, а потім у VI столітті були перенесені до Константинополя. Згідно з літописними свідченнями на початку ХІІ ст. мощі святої великомучениці Варвари були перенесені у Київ візантійською княжною Варварою — дружиною великого Київського князя Святополка-Михаїла Ізяславовича, та встановлені у збудованому цим князем Михайлівському Золотоверхому соборі. У цьому храмі вони перебували понад 800 років — до часу його закриття і руйнування. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.Вшанування ювілею 1700-ліття від часу мученицької кончини діви ВарвариЗ метою гідного вшанування ювілею 1700-ліття від часу мученицької кончини діви Варвари — святої великомучениці, яка шанується не тільки Православною Церквою, але й Католицькою Церквою, — згідно з рішенням Священного Синоду протягом травня-вересня 2006 р. мощі святої Варвари вперше за майже 900-літнню історію їх перебування у Києві були вивезені для поклоніння в інші міста України.


Мощі святої великомучениці Варвари були встановлені для поклоніння у храмах Київського Патріархату в наступних містах: Житомир, Рівне, Острог (Рівненська область), Луцьк,Горохів (Волинська область), Львів, Червоноград (Львівська область), Дрогобич (Львівська область), Самбір (Львівська область), Івано-Франківськ, Коломия (Івано-Франківська область), Чернівці, Заставна (Чернівецька область), Заліщики (Тернопільська область), Тернопіль, Підволочиськ (Тернопільська область), Хмельницький, Вінниця, Козелець (Чернігівська область), Чернігів, Ніжин (Чернігівська область), Суми, Охтирка (Сумська область), с. Хоружівка (Сумська область), Полтава, Дніпропетровськ, Кривий Ріг (Дніпропетровська область),Апостолове (Дніпропетровська область), Запоріжжя, Херсон, Миколаїв, Бобринець (Кіровоградська область), Кіровоград, Чигирин (Черкаська область), Черкаси, Умань (Черкаська область), Біла Церква (Київська область), Свободне (Донецька область), Тельманове (Донецька область), с. Благодатне (Донецька область).


Загалом мощам святої великомучениці Варвари поклонилися близько півмільйона віруючих, серед яких були також віруючі й духовенство Московського Патріархату, Греко-Католицької та Римо-Католицької Церков. Ім’я святої Варвари протягом п’яти місяців майже безперервно молитовно прославлялося через читання їй акафісту, а християни мали можливість утвердити свою віру, яка була засвідчена також і випадками чудесних зцілень за молитвами до святої Варвари.


У рамках відзначення ювілею у Києві 21 жовтня 2006 р. відбулася урочиста Академія, а 22 жовтня 2006 р. — Божественна літургія й, вперше за останні 90 років, — Хресний хід з мощами святої Варвари центральними вулицями столиці. До ювілею також виготовлено нову срібну раку для мощей святої, у яку вони будуть перекладені у листопаді 2006 р. Ювілейні урочистості завершаться 16-17 грудня 2006 р. Всенічним бдінням і Божественною літургією у Володимирському соборі з нагоди дня пам’яті святої великомучениці Варвари.Свята Варвара - покровителька гірниківСвята Варвара – одна з християнських святих, покровителька гірників всього світу. Її художні і скульптурні зображення можна зустріти не тільки в численних храмах, але і в шахтах (рудниках) багатьох європейських країн, а також серед культурної спадщини предметів гірничого мистецтва. Св.Варвара народилася в Іліополі у часи правління римського імператора Максиміана (240-310 рр.), розумом і душею прийняла християнство, відмовившись від богів і багатств батька свого Діоскора. Перенесла важкі муки і жорстоку страту (306 р.), але не відреклася від своєї віри. У 4-му ст. мощі святої великомучениці Варвари були перенесені в Константинополь, де зберігалися як святиня протягом багатьох віків. Візантійський імператор Лев Мудрий (886-912 рр.) побудував на її честь знаменитий храм Св. Варвари. У 1108 р. дочку імператора Олексія Комніна (1048-1118 рр.) Варвара вийшла заміж за Київського Великого князя Святополка Ізяславовича (1050-1113 рр.). Вона перевезла святі мощі Св. Варвари з Константинополя в Київ в Золотоверхий Михайлівський монастир. Там вони зберігалися до руйнування храму більшовиками (1939 р.). Віруючі кияни врятували реліквію і перенесли її в Кафедральний Собор Святого Володимира, де вона покоїться нині. Разом з тим, католицька церква припускає, що святі мощі можуть знаходитися в Іспанії, куди потрапили після пограбування хрестоносцями Константинополя через Венецію (1202 р.). Св. Варвара в очах гірників є прикладом мужності, нескореності і твердості у вірі. Ці якості, які властиві і самим гірникам, зробили Св. Варвару їх покровителькою і захисницею. Щорічно 4 грудня (17 за новим стилем) в день пам'яті Св. Варвари гірники вшановують свою покровительку, посвячують молодих в свою професію.

Пам'ять - 17 грудня (новий стиль).
Розклад богослужінь:


Вечірнє богослужіння

– 17:00;

четвер – Вечірня з акафістом до свт. Миколая Чудотворця (перед його святими мощами);

Божественна Літургія – 9:00.

Храм відчинений з 8:00 до 19:00.
Зібрано громадою для Української Армії:


100230 грн.


Церковний календар

23 жовтня. Субота

прп. Амвросій Оптинський

Мчч. Євлампiя та Євлампiї (303–311). Прп. Амвросiя Оптинського (1891). Свт. Амфилохiя, єп. Володимиро-Волинського (1122). Собор Волинських святих. Блж. Андрiя, Христа ради юродивого, Тотемського (1673). Мч. Феотекна (ІІІ–ІV). Прп. Вассиана (V). Прп. Феофила, спов. (VІІІ).

24 жовтня. Неділя

ап. Филип

прп. Феофан Сповідник Нікейський

Ап. Филипа, одного з 7 дияконiв (І). Прп. Феофана, сповiдника, творця канонiв, єп. Нiкейського (бл. 850). Прп. Феофана, посника Печерського, в Ближнiх печерах (ХІІ). Мцц. Зiнаїди i Филонiли (І). Собор преподобних Оптинських старців.

Парафіяльна школа

Публікації

Вітальне слово протоієреєві Сергію Петленку, з нагоди 60-річчя від дня народження

Всечесний отче! Мало хто із нас до кінця розуміє своє покликання і служіння. Тільки Богу відомо наскільки кожного хрест його служіння є тяжким і тернистим. Стоячи перед Вами у цей світлий день ми радіємо, що саме Ви несете цей хрест настоятеля нашої громади, - наголосив о. Григорій у своєму вітальному слові.

Коли біль не минає...

Роздуми-реквієм протоієрея Григорія Фої біля домовини отця Валерія Семанцо...

Пауза на карантин, як шлях до перегляду життєвих цінностей

Події в світі під час епідемії, як привід до роздумів про життя людини...

Наше видання


брошура


Підготовка до Святих Таїнств Сповіді та Причастя